X
تبلیغات
مقایسه سرورهای لینوکس و ویندوز
آیا مطالب سایت مفید می باشد؟ از نظر امنیت سرورهای لینوکس امن تر از ویندوز هستند. کارشناسان از دیدگاهها مختلف به این موضوع پرداخته اند و هر یک در مورد این مبحث نظریاتی داده اند. کاربران عادی نیز صرفنظراز دیدگاه کارشناسی مباحثی را پذیرفته اند که با تصورات آنها که اغلب غیر کارشناسانه نیز هست بیشتر سازگاری داشته باشد.

به نقل ار ویکی پدیا ویروس برنامه کامپییوتر یا سروری است که می تواند از خودش کپی تهیه کند و یک کامپیوتر یا سرور را آلوده کند این توضیح کلی است بیشتر مردم تعریف دقیق تری که در همان صفحه ویکی پدیا آمده است که ویروس کامپیوتر به تمام انواع ندافزارها ، تبلیغ افزارها ، و جاسوس افزارها گفته میشود که قابلیت تولید مجدد را ندارند. بنایراین از ترکیب این دو نوع تعریف می توان نتیجه گرفت که به هر کد مخربی ، یا نرم افزاری که یک کامپیوتر یا سرور را آلوده کند و خودش نادرست فعالیت کند ویروس گفته میشود.

کنترل ویروس ها در سیستم عامل لینوکس بسیار اسانتر از ویندوز است ، در اینترنت مشاهده کردم برخی از افراد معتقد بودند که لینوکس ویروسی نمی شود، به نظر بنده این جمله کاملا غلط است، لینوکس نیز ضعف های خود را دارد اما در مقابل ویروس ها کنترل بیشتری دارد زیرا لینوکس همانند ویندوز بسیار گسترده نبوده و قابلیت اجرای برنامه ها و ویروس های ویندوزی را در خود ندارد اما  ویروس های خاص خود را هم دارد که با چهار انتی ویروس به راحتی قابل دفع می باشد که بعدا به صورت مفصل به این موضوع خواهم پرداخت.

جدول مقایسه قابلیتها و تواناییهای دو سیستم عاملمقایسه نرم افزارهای پشتیبانی شده توسط این دو سیستم عامل در سرورها 

راحتی استفاده : 
 
پس از گذشتن زمان زیادی از توسعه هر دو سیستم، این دو تفاوت زیادی از جهت راحتی استفاده ندارند، و در واقع راحتی مدیریت هرکدام از این سیستم‌ها به مهارت شخص استفاده ‌کننده بستگی دارد. در اینجا باید به دو نکته توجه داشت:
 یکی اینکه سرورهای لینوکس دارای قابلیت مدیریت از راه دور ساده‌تر و ایمنتری نسبت به ویندوز هستند، و همچنین اینکه برای مدیریت یک وب‌سایت به تنهایی، چون هر دو سیستم از پروتکل‌های استانداردی مثل FTP استفاده می‌کنند، اصولاً برای کاربران تفاوت قابل مشاهده‌ای وجود ندارد. بنابراین، این که شما شخصاً از چه سیستم‌عاملی در کامپیوترهای شخصی خود بهره می‌برید نباید در انتخاب سیستم‌عامل سرور شما تأثیری داشته باشد.

قابلیت اطمینان : سرورهای لینوکس از قابلیت اطمینان به مراتب بیشتری نسبت به ویندوز برخوردارند، به حدی که در هیچ پروژه بر پایه شبکه‌ای که امنیت نقش عمده‌ای را داراست، از سرورهای ویندوز استفاده نمی‌شود. برخلاف تصور عده‌ای از مردم، مشکلات امنیتی ویندوز با ویرایش‌های جدید این سیستم هم برطرف نشده است؛ به عنوان مثال، Microsoft پیش از ارائه Windows 2003 این وعده را می‌داد که این سیستم‌عامل، "ایمن ترین" محصول این شرکت است، ولی پس از گذشت زمانی کمتر از یک ماه از شروع زمان ارائه این سیستم و پس از کشف صدها حفره امنیتی در این نرم‌افزار، مسئولان شرکت Microsoft به اشتباه خود در ایمن تلقی کردن این سیستم، اعتراف کردند. البته ناگفته نماند که این به معنی اطمینان کامل به سرورهای لینوکس و یا عدم استفاده مطلق از سرورهای ویندوز نمی‌باشد، بلکه هدف ما صرفاً مقایسه این دو سیستم است.

عملکرد : کارهای بسیار کمی وجود دارند که به یکی از این دو سیستم بتوان انجام داد، و دیگری از انجام آن ناتوان باشد. تفاوت عمده در ابزارهای مورد استفاده است. به عنوان مثال، معمولترین نرم‌افزار سرور وب برای لینوکس، آپاچی است، ولی در ویندوز، از IIS استفاده می‌شود. نکته جالب این است که اکثر ابزارهای تحت لینوکس، به ویندوز هم منتقل شده‌اند، ولی ابزارهای کمی از ویندوز به لینوکس منتقل گشته‌اند، که خود این امر، مفیدتر بودن ابزارهای تحت لینوکس را نشان می‌دهد.

استفاده از منابع سخت‌افزاری سیستم : 
سیستم‌های لینوکس، بسیار صرفه ‌جویانه ‌تر از سیستم‌های ویندوز به استفاده از منابع سخت‌افزاری سیستم (از قبیل حافظه و پردازنده) می‌پردازند. یک سیستم سرور لینوکس، به راحتی می‌تواند تحت یک کامپیوتر 486 با تنها 16 مگابایت حافظه راه ‌اندازی شود، کاری که حتی تصور آن برای یک سیستم سرور ویندوز هم محال می‌باشد. این امر باعث می‌شود که در دو سیستم ویندوز و لینوکس که هر دو بر روی سخت‌افزار یکسان اجرا می‌شوند، سیستم لینوکس همیشه منابع آزاد بیشتر و بنابراین، قدرت کاری بیشتری نسبت به سیستم ویندوز داشته باشد.

سازگاری با محصولات Microsoft : 
این که اکثر کامپیوترهای شخصی جهان از ویندوز استفاده می‌کنند، غیرقابل انکار است. این امر باعث می‌شود که پشتیبانی از محصولات Microsoft یک حسن برای یک سرور محسوب شود و در صورت نیاز به برنامه نویسی ASP و ASP. NET استفاده از سرور ویندوز پیشنهاد می شود.:: برچسب ها : مقایسه سرورهای لینوکس و ویندوز ,
ن : زیبا هاست
ت : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.