X
تبلیغات
تعاریف و چرخه حیاط دامنه (Domain)
آیا مطالب سایت مفید می باشد؟دامنه ها مانند کلیه خدمات دیگر مدت زمانی دارند، نمودار موجود در ادامه چرخه حیات دامین ها را طبق قوانین موسسه ICANN نشان می دهد. قبل از هر چیز باید بدانیم ICANN چیست و چه وظایفی دارد و سپس بعد از متوجه شدن آن چرخه حیاط دامنه های ملی و بین المللی را با هم برسی می کنیم.

ICANN چیست؟ این شرکت در حقیقت یک سازمان بین المللى است غیر تجارى است که مسئولیت ادرس هاى اینترنتى ، پروتکل هاى شناسایى و دامنه هاى اینترنتى عمومى و کشورى و همچنین مدیریت روت سرورهاى اصلى اینترنت را برعهده دارد. به خاطر آنکه این شرکت در ایالات متحده قرار دارد این سرویس ها تمامى تحت قراردهاى دولت ایالات متحده و همچنین مسئول شماره ها و نام هاى اینترنتى این کشور (IANA) قرار دارد. ICANN در حقیقت وظایف IANA را انجام مى دهد.ساختار آیکان به نوعى نیمه دولتى است و تلاش آن حفظ ثبات در اینترنت و فراهم کردن فضاى رقابتى درآن در جهت افزایش ارتباطات اینترنتى است.

سیستم دامنه هاى اینترنتى (Domain Name systems) چیست ؟
دامنه هاى اینترنتى به کاربران کمک مى کند تا هر آنچه را مى خواهند در سراسر اینترنت بیابند. هر کامپیوترى که به اینترنت متصل است داراى یک آدرس مشخص آى پى است که IP address نامیده مى شود، به خاطراین که آدرس هاى آى پى که مجموعه اى از اعداد است به سادگى به خاطر سپرده نمى شود DNS به کار مى آید که اختصاص یک نام به هر آدرس آى پى است.

به این ترتیب مى توان فهمید که به جز نام هاى اینترنتى اگر شما آدرس آى پى یک سایت را بدانید هم مى توانید به آن متصل شوید به عنوان مثال 192.0.34.65 را اگر در محل آدرس بار خود تایپ کنید درست مثل این است که آدرس www.icann.org را تایپ کرده باشید.

DNS در حقیقت ترجمه آدرس تایپ شده توسط شما به آى پى اختصاص یافته به آن آدرس است که شما را به وب سایت مورد نظر متصل مى کند.DNS همچنین ایمیل هایى را که شما مى فرستید را نیز به همین گونه شناسایى و به مقصد مى رساند.

ICANN چه وظایفى دارد؟
آیکان مسئولیت مدیریت عناصر فنى در این فعل و انفعال رابرعهده دارد تا کاربران در سراسر جهان بتوانند آدرس هاى متعبر را در این شبکه پیدا کنند. مسایل دیگرى چون کنترل محتواى اینترنتى ، وضع قوانین براى تجارت روى شبکه ، نامه هاى ناخواسته و محافظت از اطلاعات خارج از وظایف تکنیکى آیکان است. بر اساس ساختار آیکان دولت ها و دیگر سازمان ها و نهادهاى بین المللى و حتى خصوصى در مدیریت این بخش مهم به آیکان کمک مى رسانند. چالش اساسى آیکان حفظ ثبات فنى و تکنیکى اینترنت در این عرصه است . به همین دلیل شاید آیکان یکى از بهترین نمادهاى همکارى در عرصه اجتماعات اینترنتى باشد .

این سازمان توسط افراد گوناگونى از کشورهاى مختلف مدیریت مى شود . رییس آن مسقیما در یک دفتر بین المللى قرار دارد . کمیته مشورتى از اشخاص مستقل و یا سازمان ها و اجتماعات و گروههاى تکنیکى ایجاد شده که آیکان را در تدوین قوانین و مقررات موثر یارى مى کنند. هم اکنون حدود 80 کشور جهان ارتباط نزدیکى را از طریق کمیته مشورتى دولتى با اعضاى هیات مدیره آیکان دارند. 

هیات مدیره آیکان عبارتند از شهروندانى از کشورهاى استرالیا، برزیل، بلغارستان، کانادا، چین، فرانسه ، آلمان، غنا، ژاپن، کنیا، کره، مکزیک، هلند، پرتغال، سنگال، اسپانیا، انگلستان و ایالات متحده. آیکان در حقیقت با استقرار بازار دامنه هاى اینترنتى عمومى (gTLD) کمک موثرى به کاهش قیمت دامنه ها کرده و با کا این بازارى یک میلیارد دلارى در طول سال از خرید و فروش دامین هاى اینترنتى به وجود آمده است .


نمودار زیر چرخه حیاط دامنه های بین المللی را نمایش می دهد :

Domainlifecycle

آزاد (Available): در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آنرا به نام خود ثبت نمود.

فعال (Active): در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آنرا تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 10 سال از تاریخ جاری باشد.

منقضی (Expired): در صورتی کهدر دوره Active دامین، دامین تمدید نشود. در این دوره دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدیدنموده و به حالت Active بازگرداند.

دوره بازخرید (Redemption Grace Period): پس از گذشت 45 روز از تاریخ انقضای دامین این دوره 30 روزه آغاز می شود در این دوره همانند دوره Expired دامین غیر فعال می باشد. در این دوره تمدید دامین تنها توسط مالک دامین و با پرداخت مبلغ جریمه 120 دلاری مازاد بر هزینه تمدید دامین امکان پذیر است.

دوره حذف (Pending Deletion): در این دوره 5 روزه حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.


:: برچسب ها : تعاریف و چرخه حیاط دامنه (Domain) , ICANN ,
ن : زیبا هاست
ت : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.